29 czerwca 2023

Harden Construction: firma realizuje dwie hale magazynowe w tempie ekspresowym o łącznej powierzchni ponad 140 tys. m²

Harden Construction, jako Generalny Wykonawca, odpowiada za jednoczesną budowę dwóch hal w ramach Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie. Pierwsza z nich o powierzchni 79,5 tys. m2  to obiekt, który budowany jest specjalnie dla marki odzieżowej H&M w formule built-to-suit. Prace nad obiektem wystartowały w połowie marca. Dziś konstrukcja budynku jest już zakończona, trwają jeszcze prace przy pokryciu dachowym. Rozpoczęły się również wszystkie prace instalacyjne. Natomiast realizacja drugiej hali rozpoczęła się dwa miesiące później. Sprawne zarządzanie zasobami, usprawnione procesy i najnowocześniejsze technologie sprawiają, że obie inwestycje są realizowane dużo szybciej, niż wynikałoby to z pierwotnych harmonogramów zleceniodawcy.

W pierwszym kwartale tego roku Harden Construction podpisał umowę z deweloperem Panattoni na budowę dwóch hal przemysłowo–magazynowo-usługowych w Robakowie pod Poznaniem. Choć prace budowlane rozpoczęto w marcu, już teraz widać, że oba obiekty powstają w szybszym, niż początkowo zakładano tempie.

– Dużym wyzwaniem dotyczącym tych inwestycji był termin wyznaczony na ich realizację. Zanim przystąpiliśmy do działań, bardzo ważna była faza przygotowawcza, czyli duże tempo prac projektowych, planowanie prac budowlanych, określenie potrzeb, zasobów, dobranie podwykonawców i przypisanie konkretnych odpowiedzialności i zakresów działań poszczególnym zespołom. Równie istotny był podział zapotrzebowania na poszczególne materiały budowlane, w określonym czasie i według kategorii, np. prefabrykaty, stal, beton. Dzięki temu prace mogły ruszyć w przeciągu miesiąca. Mieliśmy zagwarantowane dostawy materiałów, a tym samym mogliśmy realizować działania na kilku „frontach” jednocześnie, co znacznie przyspieszyło prace. Obecny etap budowy pokazał, że początkowe założenia terminowe udało się wręcz wyprzedzić, a to wszystko dzięki umiejętnej organizacji i zaangażowaniu zespołu– mówi Maciej Michniak, Dyrektor Techniczny w Harden Construction.

Powierzchnia działki pod cały projekt obejmuje łącznie obszar ponad 320 tys. m2. Powierzchnia użytkowa hali A to ok. 61 tys. m2, a hali B budowanej w formule built-to-suit, czyli ściśle według specyfikacji klienta – blisko 79,5 tys. m2. W obiekcie B, którego najemcą będzie H&M, powstanie centrum logistyczno-spedycyjne dające zatrudnienie dla 2 700 osób.

Generalny Wykonawca wyposaża budynki w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które są odpowiedzią na potrzeby poszczególnych inwestorów. W znaczny sposób przyczynią się one do większej efektywności energetycznej przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Dachy zostaną pokryte panelami fotowoltaicznymi. W halach zaprojektowano pasma świetlne i większą ilość przeszkleń, które mają doświetlać stanowiska pracy, a tym samym minimalizować zużycie energii elektrycznej. Zostanie zainstalowany również system odzyskiwania wody deszczowej oraz zbudowana biologiczna oczyszczalnia ścieków. Każdy z obiektów będzie miał również stację uzdatniania wody pitnej. Co ważne z punktu widzenia ekologii, przy budowie nie są stosowane materiały PCV. Założeniem Harden Construction jest uzyskanie dla obu realizacji certyfikacji środowiskowej BREEAM na poziomie Outstanding.

Równie ważne jest wyposażenie i otoczenie budynków, które mają sprzyjać dobremu samopoczuciu i komfortowi pracowników. Wnętrza poszczególnych hal zostały zaprojektowane zgodnie z indywidualnymi standardami i potrzebami inwestorów. Co ważne, w obu inwestycjach zadbano o podwyższony standard powierzchni biurowych. Zostaną one również zbadane i zoptymalizowane pod kątem komfortu termicznego i odpowiedniej jakości powietrza. Ponadto planowane są dodatkowe udogodnienia, zarówno wewnątrz, jak i wokół budynków, w tym siłownia, strefa rekreacyjna z siedziskami, taras zewnętrzny, boisko do siatkówki, plac do gry w boule, a także stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy infrastruktura dla rowerzystów. Ważnym elementem jest też indywidualny projekt zieleni wewnątrz i na zewnątrz hal, który stanowi dopełnienie całości projektu.

Planowany termin przekazania obiektu dla H&M w Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie to październik 2023 roku, natomiast hali A to I kwartał 2024.

Kontakt dla mediów

Radosław Milczarek
e-mail: radoslaw.milczarek@secnewgate.com
tel.: +48 733 500 021