7 lutego 2024

Największy tego typu magazyn Polsce. Harden Construction wchodzi do Poznania!

Trwają prace przy budowie City Logistics Poznań III dla najemcy Grupy Raben, będącej pierwszą inwestycją Harden Construction w stolicy Wielkopolski. Inwestycja zlokalizowana jest na ul. Obodrzyckiej w Poznaniu. Prace budowlane mają zostać zakończone w drugim kwartale 2024 r.

 

City Logistics Poznań III to największy tego typu obiekt w Polsce

 

Harden Construction realizuje prace budowlane przy City Logistics Poznań III, który jest największym parkiem City Logistics w Polsce. Tego typu inwestycje służą m.in. do obsługi logistyki ostatniej mili, w efekcie czego nierzadko są zlokalizowane w granicach administracyjnych miasta. Tak też jest i w tym przypadku. Hala magazynowo – produkcyjno –usługowa o powierzchni 43 400 mkw. będzie zlokalizowana w południowej części Poznania przy ulicy Obodrzyckiej, 7 km od węzła Krzesiny przy autostradzie A2 łączącej Warszawę z Niemcami.

– Poznań to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce i bardzo ważny ośrodek logistyczny nie tylko na mapie Polski, ale również Europy Środkowo – Wschodniej. Bliskość zachodnich rynków oraz dobra komunikacja sprawiły, że Poznań był jednym z pierwszych miast w Polsce po 1989 r., gdzie logistyka zaczęła się dynamicznie rozwijać. Dlatego cieszy nas fakt, że możemy realizować inwestycję w samym Poznaniu, co jest dla nas nowością. Dotychczas działaliśmy w Wielkopolsce oraz w aglomeracji poznańskiej m.in. w Robakowie, Wronkach i Plewiskach, natomiast nie było jeszcze okazji prowadzenia prac w granicach administracyjnych miasta. Jest to dla nas wyzwanie, gdyż budujemy naprawdę duży obiekt logistyczny w mieście o powierzchni blisko 44 tys. mkw. To wymaga od nas bardzo dobrej koordynacji oraz planowania – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Prace przy budowie obiektu rozpoczęły się w październiku 2023 roku. City Logistics Poznań III ma zostać oddany do użytkowania w drugim kwartale 2024 r. Obecnie powstaje dach oraz elewacja. Zakończono już roboty żelbetowe, a montaż prefabrykatów jest na ukończeniu. Zaawansowanie rzeczowe prac wynosi obecnie 50%. Na terenie budowy działa ponad 150 osób.

 

Ekologiczne rozwiązania i blisko 2 hektary terenów zielonych

 

Obiekt będzie spełniać wymagania certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent oraz rygorystyczne wymogi zrównoważonego budownictwa FM Global, co było jednym z wymogów najemcy – Grupy Raben. Wykonywanie obiektu w tak wysokim standardzie jest dodatkowym wyzwaniem, gdyż ogranicza pole manewru w doborze materiałów oraz podwykonawców. Wszystko musi spełniać najwyższe standardy jakości w zgodzie z równoważonym rozwojem. Przykładem może być wykorzystanie drewna z certyfikatem FSC (Rady ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej) oraz wełny mineralnej zgodnej z wymaganiami BREEAM.

– Sprostanie tak wysokim wymaganiom oraz napięty harmonogram jest nie lada wyzwaniem dla naszego zespołu. Niemniej nasze dotychczasowe doświadczenia pozwalają na sprawne i niezakłócone realizowanie inwestycji przy współpracy z najlepszymi specjalistami z branży. Ważne jest dla nas również to, by obiekt był w możliwie największym stopniu przyjazny środowisku naturalnemu i jak najmniej ingerował w otoczenie, w którym się znajduje. Tego typu działania wymagają większych nakładów finansowych, ale są to nakłady, które spłacą się w przyszłości w postaci lepszego środowiska naturalnego – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.

Materiały przyjazne dla środowiska, to niejedyne ekologiczne rozwiązania. W obiekcie zostaną zastosowane systemy, które pozwolą ograniczyć zużycie energii oraz wody. Dach budynku będzie przygotowany pod rozbudowę instalacji fotowoltaicznej.

Ponadto na terenie inwestycji powstaną strefy zielone służące nie tylko pracownikom, ale również zachowaniu bioróżnorodności. Na terenie obiektu znajdą się m.in. domki dla owadów, a także trawniki w formie łąk kwietnych. W sumie tereny zielone zajmą powierzchnię blisko 2 hektarów (19,1 tys. mkw.).

Magazyn w pełni zostanie zajęty przez spółkę Raben Logistics Polska będącą jednym z największych operatorów logistycznych w Polsce. W sumie na powierzchni blisko 44 tys. mkw. znajdzie się powierzchnia magazynowa, biurowa oraz 4200 mkw. strefy z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością.  Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie np. wymagających produktów spożywczych.

Ponadto posadzka w alejkach regałowych zostanie wykonana zgodnie z normą VDMA (niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Inżynierii Mechanicznej), dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie wózków VNA, przystosowanych do poruszania się w wąskich alejach magazynów, co pozwala zwiększyć możliwości składowania towarów.

 

Harden Construction dotychczas w okolicach Poznania wybudował obiekty w Plewiskach, Robakowie, a obecnie prowadzi budowę we Wronkach oraz Kępnie. Nie są to jednak jedyne inwestycje generalnego wykonawcy, który jest obecny w województwie mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim. Od 2021 r. Harden Construction wybudował 600 tys. mkw. powierzchni magazynowej spełniającej najwyższe standardy ekologiczne. Wśród klientów dla których budowała firma są Media Expert, Poczta Polska, InPost, czy też Panattoni.

Kontakt dla mediów

Filip Lamański
tel. +48 502 433 664
e-mail: filip.lamanski@flexpr.pl