2 lipca 2024

HARDEN CONSTRUCTION rusza z zieloną inwestycją w Jaworzynie Śląskiej

HARDEN CONSTRUCTION rusza z budową hali produkcyjnej z częścią biurowo-socjalną. Zakład produkcyjny wraz z placami składowymi powstanie w Jaworzynie Śląskiej i jest realizowany dla RECTOR Polska Sp. z o.o. – producenta prefabrykatów z betonu sprężonego.

RJS RECTOR JAWORZYNA ŚLĄSKA, taką nazwę nosi rozpoczęta w czerwcu 2024 roku inwestycja zakładająca budowę hali produkcyjnej z częścią biurowo-socjalną i terenami zewnętrznymi. Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest HARDEN CONSTRUCTION będzie miała powierzchnię użytkową ponad 2000 mkw. Oprócz tego powstanie ponad 20 tys. mkw powierzchni utwardzonej.

Realizowana inwestycja znajduje się w Jaworzynie Śląskiej w województwie dolnośląskim 65 km na południowy-zachód od Wrocławia i 50 km od autostrady A4 będącej najważniejszym szlakiem transportowym południowej Polski.

Budynek zostanie zrealizowany w formule zaprojektuj i zbuduj. W gestii generalnego wykonawcy będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenie na użytkowanie. Budowa ma zostać ukończona w drugim kwartale 2025 roku.

Budowa dla producenta prefabrykatów z jego własnych produktów

Wśród prac, które zostaną poczynione przez HARDEN CONSTRUCTION, jest wykonanie skomplikowanych robót żelbetowych pod technologię inwestora, który jest producentem betonowych prefabrykatów. Wszystko to wymaga również bardzo dobrej koordynacji prac budowalnych. Wspomniana technologia pochodząca z Francji oraz Włoch, w której skład wchodzą m.in. linia produkcyjna, suszarnia a także węzeł betoniarski, będzie używana w tej fabryce do produkcji prefabrykatów.

– Inwestycja jest dość nietuzinkowa, gdyż nieczęsto zdarza nam się wykorzystywać przy budowie elementy konstrukcyjne wyprodukowane przez inwestora. W trakcie budowy zostaną wykorzystane stropy sprzężone RECTOBETON oraz RECTOLIGHT, a także bloczki prefabrykowane w ścianach wewnętrznych hali. Sam budynek również musiał zostać dostosowany pod technologię produkcji bloczków betonowych. Co ciekawe produkcja, która będzie miała miejsce na terenie budynku będzie wysoko zautomatyzowana. Przy procesie ma pracować tylko sześć osób – komentuje Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w HARDEN CONSTRUCTION.

Rekordowy współczynnik powierzchni biologicznie czynnej

W hali magazynowej zostaną zastosowane materiały energooszczędne, które minimalizują utratę energii. Wśród nich jest wełna mineralna i płyty warstwowe o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Oprócz tego zostaną zastosowane okna z szybami ze szkła termoizolacyjnego.

– RJS RECTOR JAWORZYNA ŚLĄSKA  to budynek, w który zastosowano materiały mające jak najmocniej ograniczyć ucieczkę ciepła. Ściany zastosowane w budynku mają przewodność cieplną na poziomie U=0,19 W/m2K. Z kolei powierzchnie przezroczyste, które są nieotwieralne mają jeszcze niższy współczynnik. To sprawia, że jest to energooszczędny budynek – Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w HARDEN CONSTRUCTION.

Na dachu inwestycji zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 kWp, a do oświetlenia budynku zostaną użyte energooszczędne oprawy świetlne LED. Ponadto pojawią się zbiorniki dekantacyjne, które pozwolą na ponowne wykorzystanie zużytej wody np. do mycia maszyn.

Budynek oprócz rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych wyróżnia się także olbrzymią powierzchnią biologicznie czynną. W sumie tereny zielone zajmą ponad dwa hektary, co sprawia, że współczynnik powierzchni biologicznie czynnej wyniesie blisko 50%.

HARDEN CONSTRUCTION to jeden z najszybciej rozwijających się generalnych wykonawców obiektów produkcyjnych, magazynowych oraz na potrzeby logistyki i e-commerce w Polsce. Uzyskał pozwolenie na użytkowanie ponad 700 000 m² nowoczesnej powierzchni przemysłowej od 2021 r. dla m.in. Media Expert, Poczty Polskiej, Carrefour Polska, Samsung Electronics, HM Group, Raben Group, InPost, Panattoni, Poczty Polskiej, ZING i DTW Logistics. Wszystkie realizacje HARDEN CONSTRUCTION spełniają wymagania certyfikacji BREEAM, w tym na najwyższym poziomie Outstanding. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, firma otrzymała certyfikat EcoVadis Platinium.

Kontakt dla mediów

Filip Lamański
tel. +48 502 433 664
e-mail: filip.lamanski@flexpr.pl