Przyszłość obiektów logistycznych: trendy i innowacje w budownictwie przemysłowym
Zapotrzebowanie na obiekty logistyczne stale rośnie, a Polska w pod tym względem rozwija się bardzo dynamicznie, korzystając ze swojej dogodnej lokalizacji i dostępu do wykwalifikowanej kadry. Branża budowlana chętnie korzysta z nowych technologii i właśnie w przemyśle mocno widać ten trend – jakie rozwiązania są w cenie i na co zwrócić uwagę przy planowaniu inwestycji?
Ochrona ekosystemu
Zrównoważone budownictwo przemysłowe to rozwiązania, dzięki którym można skutecznie połączyć rozwój technologiczny z ekologią. Nowoczesne obiekty są projektowane tak, by ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne – lokalizacje pod nowe inwestycje są dobierane bardziej rozważnie, a na terenie obiektu przemysłowego, tam gdzie to możliwe, sadzone są drzewa i tworzy się „zielone wyspy”, np. na dachach budynków.
Ważny trendem są materiały ekologiczne, które mają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla i minimalizują emisję szkodliwych związków chemicznych, regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach, są odporne na pleśń, a ich późniejsza utylizacja nie powoduje zagrożenia dla środowiska naturalnego. Inwestorzy chcą też ograniczyć koszty transportu materiałów, stąd zainteresowanie pozyskiwaniem surowca z najbliższej okolicy.
Certyfikacja BREEAM
System oceny BREEAM, z jakiego korzysta Harden Construction, potwierdza, że dany obiekt przemysłowy istotnie promuje zrównoważone budownictwo. Certyfikaty BREEAM oceniają inwestycję pod kątem m.in. efektywności energetycznej, zastosowanych materiałów, dostępności do infrastruktury, zarządzania odpadami, a choć nie są obowiązkowe, to coraz więcej klientów zwraca na nie uwagę. Projekty Harden Construction kwalifikują się do tych najwyższych ocen, czyli „Outstanding”, „Excellent” lub „Very Good”.
Wyższa efektywność energetyczna
Działania zmierzające do tego, by ograniczyć zużycie energii, prowadzone są już od dawna, a w kolejnych latach firmy będą na to zwracać jeszcze większą uwagę. Budynki przemysłowe są coraz lepiej izolowane, co pozwala ograniczyć straty ciepła, a w przypadku dużych obiektów ma to ogromne znaczenie dla optymalizacji kosztów eksploatacyjnych.
Dodatkowo obiekty projektowane przez Harden Construction są przystosowane do korzystania z odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych, tworzone są także instalacje odzysku ciepła, które powstaje w obiekcie przemysłowym w trakcie procesów produkcyjnych. Oszczędności przynoszą również inteligentne systemy sterowania, np. światłem – zaprojektowana w ten sposób instalacja nie zużywa niepotrzebnie energii, wciąż jednak pozostaje w pełni funkcjonalna i nie zaburza rytmu pracy.
Kontakt dla mediów
Filip Lamański
tel. +48 502 433 664
e-mail: filip.lamanski@flexpr.pl