1 lipca 2024

Wyzwania w architekturze obiektów przemysłowych: nowoczesne trendy i rozwiązania

Zapraszamy na interesującą rozmowę z Małgorzatą Kałużą, architektem prowadzącym i menadżerem działu projektowego w Harden Construction, która opowie nam o najnowszych wyzwaniach w architekturze obiektów przemysłowych. Jako architekt, która od lat zajmuje się projektowaniem obiektów przemysłowych, chciałaby podzielić się z nami kilkoma obserwacjami na temat wyzwań, z jakimi mierzą się architekci w branży oraz nowoczesnymi trendami, które kształtują przyszłość architektury przemysłowej.

Świat się zmienia. Rzeczy, do których jeszcze dwie dekady temu mało kto przywiązywał wagę dziś są kluczowymi aspektami przy projektowaniu budynków.

Tak, to prawda. Jedną z takich rzeczy jest podejście do zrównoważonego rozwoju. Obecnie jest to jeden z najważniejszych trendów. Coraz więcej inwestorów kładzie nacisk na ekologiczne rozwiązania, które minimalizują wpływ na środowisko. Ważne jest, by budynki były przyjaźniejsze dla klimatu, ekosystemu, ale również dla lokalnej społeczności.

O jakich rozwiązaniach mówimy? Co robią inwestorzy by ich wpływ na środowisko był jak najmniejszy?

Stosowane są przede wszystkim ekologiczne i zielone lub niskoemisyjne materiały. Ważne jest to by budynek w całym cyklu powstawania miał jak najmniejszy wpływ na klimat i środowisko naturalne, gdyż nie chodzi tylko o sam budynek. Ważne są również procesy, które mają miejsce przy jego powstawaniu. To czy np. produkcja stali jest możliwie najmniej emisyjna, czy transport tej stali jest jak najmniej emisyjny. Oprócz tego ważne jest to jaki wpływ będzie miał już gotowy budynek. Z tego powodu instaluje się systemy zarządzania i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, które obecnie stają się standardem. Ważne jest również by budynki były jak najmniej energochłonne, co również niesie za sobą istotne korzyści finansowe. Zresztą najlepszym potwierdzeniem tych działań jest certyfikacja obiektów BREEAM. Otrzymanie tego certyfikatu jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że inwestycja powstawała w idei zrównoważonego budownictwa.

Dbanie o środowisko i klimat jest ważne, ale równie ważne, a może nawet ważniejsze jest dbanie o pracowników.

Bezpieczeństwo pracowników zawsze było priorytetem, ale nowoczesne podejście do ergonomii idzie o krok dalej. Projektowanie przestrzeni odbywa się obecnie tak by minimalizować ryzyko urazów w pracy, a jednocześnie zwiększać komfort pracy. To z kolei przyczynia się do większej wydajności i zadowolenia zespołu, co bardzo cenią sobie Inwestorzy.

Pozostańmy przy ergonomii. Czy inwestorzy wymagają większej elastyczności w aranżowaniu budynków?

Zdecydowanie tak. W dobie szybko zmieniających się potrzeb rynkowych, projektowanie adaptacyjnych i elastycznych przestrzeni produkcyjnych staje się kluczowa. Hale produkcyjne muszą być łatwo przekształcalne, aby sprostać nowym wymaganiom technologicznym i produkcyjnym. Jak zostało wspomniane na początku naszej rozmowy świat się zmienia i do tych zmian muszą być dostosowane również budynki.

Dostosowane np. do automatyzacji i robotyzacji?

Również do automatyzacji i robotyzacji. W obiektach przemysłowych automatyzacja odgrywa kluczową rolę. Wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja oraz robotyka,  znacząco poprawia efektywność procesów produkcyjnych. Integracja tych systemów z architekturą budynku jest wyzwaniem, ale jednocześnie otwiera nowe możliwości. Dlatego tak ważne jest by budynek został właściwie zaprojektowany.

Czy wygląd budynku też ma znaczenie? Teoretycznie mowa o budynku przemysłowym, który ma spełniać swoją funkcję w jak najlepszy sposób. Estetyka wydaje się być na dalszym planie.

Choć funkcjonalność jest kluczowa, estetyka również ma znaczenie. Nowoczesne obiekty przemysłowe coraz częściej charakteryzują się nowoczesnym designem, który odzwierciedla innowacyjność i zaawansowanie technologiczne firmy. Dodatkowo standard wykończenia budynków biurowych wcale nie odbiega od standardu biurowców w dużych miastach. Dużą wartość dostrzega się w estetycznie zaprojektowanych przestrzeniach, które mogą również wpływać pozytywnie na morale pracowników.

Dużo napotykasz wyzwań w swojej pracy?

Wyzwania w architekturze obiektów przemysłowych są liczne, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy tworzyć przestrzenie, które nie tylko spełniają swoje funkcje, ale również przyczyniają się do lepszego środowiska pracy i zrównoważonego rozwoju. Jako architekt, z dużym zaangażowaniem i ciekawością uczestniczę w transformacji tworzenia obiektów, które będą służyć przez wiele lat.

Kontakt dla mediów

Filip Lamański
tel. +48 502 433 664
e-mail: filip.lamanski@flexpr.pl