8 maja 2023

Zielone magazyny – wypowiedź w Logistics Manager

Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią zamieszczoną w najnowszym wydaniu dwumiesięcznika Logistics Manager.

Jakie rozwiązania technologiczne umożliwiające zmniejszenie emisji są najchętniej wykorzystywane na polskim rynku?

Na pytanie odpowiedział Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

„Z obserwacji rynku i doświadczenia w branży budowlanej powiedziałbym, że są to te rozwiązania, które jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, a tym samym do oszczędności. Nikogo już nie dziwią kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy chociażby pomy ciepła, na które jeszcze kilka lat temu mało który inwestor się decydował, również z uwagi na koszty takiej inwestycji. Są to rozwiązania, które, zaryzykowałbym stwierdzeniem, stały się niejako standardem. Coraz bardziej popularne jest również wykorzystywanie systemów inteligentnego zarządzania budynkiem, m.in. oświetleniem czy ogrzewaniem, które przyczyniają się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, ale też zapewniają realne korzyści ekonomiczne. Zastosowanie powyższych rozwiązań może przyczynić się nawet do 50% oszczędności na kosztach energii. Stąd też nasi inwestorzy oczekują od nas rozwiązań, które będą uwzględniały potrzeby ekonomiczne przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Tym co nie jest jeszcze tak popularne, a co jako Harden Construction realizujemy na budowanych przez nas obiektach przemysłowych, halach czy magazynach, to system zielonego dachu. Wbrew pozorom nie jest to proste rozwiązanie ze względu na dużą połać dachu, wymogi konstrukcyjne i obciążenia, ale przynosi ono wiele korzyści. Taki dach zapewnia wegetację dla wielu roślin, służy do retencji wód opadowych, tłumi hałas 8 dB lepiej, niż klasyczne dachy magazynowe, a co najważniejsze, w ciągu roku może odfiltrować nawet 936 kg zawieszonego w powietrzu pyłu, co odpowiada jego rocznej produkcji przez 777 samochodów osobowych.  Poza tym ważne jest również o zadbanie o tereny zielone wokół inwestycji, ale też o retencję czy odzysk wody szarej.

Warto dodać, że nie tylko technologie, ale również usprawnione procesy mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, dotyczy to zwłaszcza efektywnego zrządzania zasobami przy realizacji inwestycji, które pozwala na zmniejszenie zużycia materiałów i energii, redukcję odpadów, ale też przyczynia się do oszczędności czasu.”

 

Kontakt dla mediów

Filip Lamański
tel. +48 502 433 664
e-mail: filip.lamanski@flexpr.pl